Edy's, frozen custard, peanut butter pie, peanut butter pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.15g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.15g |
| Saturated Fat | 6.19g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 46.19402985074627% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.2% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 124mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 124mg |
| Sugars | 19.59g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Frozen Custard (Similarity score: 0.00)
- Food Town Stores Inc Chocolate Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 5.67)
- Frozen Dessert, Mocha, Almond Fudge (Similarity score: 9.41)
- Peach Pie (Similarity score: 9.87)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 10.24)
- Ice Cream (Similarity score: 10.70)
- Dark Chocolate Frozen Custard With Brownie Chunks And A Chocolate Cookie Swirl, Dark Secrets (Similarity score: 11.86)
- Turkey Hill Gelato Swirls (Similarity score: 12.92)
- Rios Mega Core (Similarity score: 13.49)
- Premium Ice Cream, Back To School Special (Similarity score: 14.54)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.56)
- Country Club Deluxe Ice Cream (Similarity score: 15.19)
- Pastéis De Nata (Similarity score: 15.33)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 15.61)
- Ruby Jewel Handmade Ice Cream (Similarity score: 17.57)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E414
- E412
- E410
- E415
- E407
- Cream
- Corn Syrup
- Sugar
- Peanut Butter Swirl
- Chocolate Cookies Pieces
- Egg Yolk
- Whey
- Molasses
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)