Food Town Stores Inc. Chocolate cookies & cream ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.49g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.49g |
| Saturated Fat | 6.74g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 124mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 124mg |
| Sugars | 20.22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Frozen Custard (Similarity score: 5.67)
- Edy's, Frozen Custard, Peanut Butter Pie, Peanut Butter Pie (Similarity score: 5.67)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 7.88)
- Ice Cream (Similarity score: 8.63)
- Dark Chocolate Frozen Custard With Brownie Chunks And A Chocolate Cookie Swirl, Dark Secrets (Similarity score: 10.28)
- Rios Mega Core (Similarity score: 11.52)
- Pastéis De Nata (Similarity score: 11.59)
- Frozen Dessert, Mocha, Almond Fudge (Similarity score: 12.17)
- Peach Pie (Similarity score: 12.20)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.61)
- Premium Ice Cream, Back To School Special (Similarity score: 12.98)
- Country Club Deluxe Ice Cream (Similarity score: 13.44)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 14.38)
- Turkey Hill Gelato Swirls (Similarity score: 14.46)
- Georpa Éclairs Fruits Exotiques (Similarity score: 15.58)
Ingredients List
- Milkfat
- Contains Less Than 2% Of Guar Gum
- E471
- E415
- E433
- E466
- E407
- Skimmed Milk
- Chocolate Cookie Crumb Variegate
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Chocolate Sandwich Cookies
- Sugar
- Cocoa Processed With Alkali
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)