RIOS Mega-Core
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 7.3g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 50.69444444444444% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.7% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 23.7g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 9.96)
- Country Club Deluxe Ice Cream (Similarity score: 10.84)
- Dark Chocolate Frozen Custard With Brownie Chunks And A Chocolate Cookie Swirl, Dark Secrets (Similarity score: 11.33)
- Food Town Stores Inc Chocolate Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 11.52)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 12.38)
- Frozen Custard (Similarity score: 13.49)
- Edy's, Frozen Custard, Peanut Butter Pie, Peanut Butter Pie (Similarity score: 13.49)
- Pastéis De Nata (Similarity score: 13.49)
- Brownie S'more Ice Cream (Similarity score: 13.71)
- Premium Ice Cream, Back To School Special (Similarity score: 14.18)
- Carrefour Profiteroles (Similarity score: 14.62)
- Cora Profiteroles (Similarity score: 14.87)
- Caramel Butter Pecan Nut Flavored Ice Cream With Caramel Revel & Pecans, Caramel Butter Pecan (Similarity score: 15.23)
- Hy Vee Inc Mind Your Pecan Qs Caramel Pecan Ice Cream, Mind Your Pecan Qs (Similarity score: 15.27)
- Mint Ice Cream With Chocolaty Cookie Pieces & A Cookie Crumb Swirl (Similarity score: 15.90)