Egg & cheese scrambled eggs and plant based cheese in a toasted crust breakfast pockets, egg & cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 2.7 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 7.96g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.96g |
| Saturated Fat | 5.31g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 31.588340273646637% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 31.6% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 3 |
| Sodium | 177mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 177mg |
| Sugars | 0.88g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Arancini, Black Rice (Similarity score: 15.75)
- Gallo Triangulos Con Berenjena Tomate & Calabacin (Similarity score: 19.93)
- Artisanal Small Batch Ravioli Pasta (Similarity score: 22.04)
- The Kroger Co Peach Pie (Similarity score: 23.66)
- Pada Spicial (Similarity score: 24.47)
- Ultra Thin Pizza Crust Whole Grain (Similarity score: 26.63)
- Coquelicot Provence Ravioli Chèvre Et Ciboulette (Similarity score: 28.27)
- Rillettes De Maquereaux À La Créole (Similarity score: 28.75)
- Toastiligne (Similarity score: 29.01)
- Ballymore Crust 7 Seed Loaf (Similarity score: 29.09)
- Artisan Grains Nut Roast (Similarity score: 29.30)
- Cuisses De Poulet Confites (Similarity score: 29.37)
- Régalette 4 Crêpes Fines Sucrées Et Vanillées Sans Gluten (Similarity score: 29.98)
- Burrata (Similarity score: 30.01)
- Woolworths Hot Cross Buns (Similarity score: 30.06)
Ingredients List
- Whole Egg
- Egg White
- Sea Salt
- Light Amber Honey
- Black Pepper
- Yeast
- Plant Based Cheese Alternative
- Cassava Flour
- Water
- Sunflower Flour
- Cage Free Whole Eggs
- Flaxseed Meal
- Sunflower Oil
- Contains Less Than 2% Of Tapioca Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)