Woolworths Hot cross buns
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1093kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1093kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 11.0667g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.07g |
| Saturated Fat | 8.2667g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 26.956601134129205% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 0.1333g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cuisses De Poulet Confites (Similarity score: 22.29)
- Pada Spicial (Similarity score: 26.57)
- Alfa Fond Fond De Pizza 32 Cm (Similarity score: 27.80)
- Morrisons Chicken Goujions (Similarity score: 28.35)
- The Kroger Co Peach Pie (Similarity score: 29.31)
- Angus Beef & Beef Patties (Similarity score: 29.33)
- Nature's Path Organic Natures Path Pumpkin And Flax Seed Granola (Similarity score: 29.75)
- Ultra Thin Pizza Crust Whole Grain (Similarity score: 29.79)
- Egg & Cheese Scrambled Eggs And Plant Based Cheese In A Toasted Crust Breakfast Pockets, Egg & Cheese (Similarity score: 30.06)
- Lidl 5 Poppy Seed Bagels (Similarity score: 31.26)
- Carrefour Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 32.87)
- Garlic & Coriander Naan Bread (Similarity score: 32.88)
- Burrata (Similarity score: 32.91)
- Orbe Bonito En Aceite De Oliva Orbe (Similarity score: 32.91)
- Becel Becel Light Beurre (Similarity score: 32.99)