Rillettes de maquereaux à la Créole
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 3.9g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 17.727272727272727% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.7% |
| Saturated Fat Value | 3.9g |
| Score | 2 |
| Sodium | 163.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 164mg |
| Sugars | 1.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crustarmor Rillettes De Maquereau A La Creole (Similarity score: 5.66)
- Gourmet Bay Atlantic Salmon Traditional Burger (Similarity score: 11.72)
- Ametller Origen Espirales Con Salmón Y Pesto (Similarity score: 11.79)
- 4 Pavés De Saumon (Similarity score: 12.52)
- Régalette 4 Crêpes Fines Sucrées Et Vanillées Sans Gluten (Similarity score: 16.84)
- Rillettes De Dorade À La Créole (Similarity score: 18.59)
- Bread Mix Multigrain Soy & Linseed (Similarity score: 19.46)
- Amy's, Amy's Kitchen Inc Roasted Vegetable Pizza, Roasted Vegetable (Similarity score: 21.66)
- Taboule (Similarity score: 22.35)
- Whole Foods Market, Harry's Farmers Market Ltd Whole Foods Market, Organic Pecan Feta Salad (Similarity score: 24.37)
- Habitas Fritas (Similarity score: 24.57)
- Habitas Fritas (Similarity score: 24.57)
- Habitas (Similarity score: 24.65)
- Pizza Capricciosa (Similarity score: 25.24)
- Eroski Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 25.26)