EGG NOG
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 870kj (208 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 870kj (208 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 5.83g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 58.3% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 83mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 83mg |
| Sugars | 24.17g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Classic Egg Nog (Similarity score: 0.00)
- H E B Central Market Belgian Chocolate Pudding (Similarity score: 8.25)
- Altiflore Creme Glacée Vanille (Similarity score: 9.08)
- Nestlé,lion Barres Lion 🦁 Chocolat 🍫 (Similarity score: 9.25)
- Homestyle Ice Cream (Similarity score: 9.29)
- Lakeview Farms Llc Pudding (Similarity score: 10.05)
- Blackberry Cheesecake Flavored Ice Cream With Blackberry Swirls, Blackberry Cheesecake (Similarity score: 10.33)
- Esselunga Gelato Crema (Similarity score: 10.41)
- G T Japan Inc Maeda En, Ice Cream, Black Sesame (Similarity score: 11.93)
- La Ermita Cantabria Flan De Chocolate (Similarity score: 12.15)
- Ice Cream (Similarity score: 12.56)
- Homestyle Ice Cream (Similarity score: 12.56)
- Frozen Yogurt (Similarity score: 12.58)
- Sammontana Barattolino Sammontana Crema (Similarity score: 12.60)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Cookies & Cream Vanilla Ice Cream (Similarity score: 12.97)
Ingredients List
- Regular Egg Nog
- Turmeric
- Natural And Artificial Flavouring
- Cream
- Sugar
- Skimmed Milk Powder
- Whey
- Egg Yolk
- E428
- Nutmeg
- E160b
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)