eismann Cono Caramello Noce Pecan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 63.49206349206349% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.5% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 24.7g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Julie's Organic Julie's Organic, Organic Ice Cream Sandwhich Ginger Cookie, Carrot Cake (Similarity score: 9.31)
- Under The Boardwalk Caramel Premium Ice Cream With Sea Salt Caramel Swirls And Sea Salt Caramel Truffles (Similarity score: 9.62)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.04)
- Tillamook Tillamook, Frozen Custard, Oregon Marionberry Cheesecake (Similarity score: 12.37)
- Great Value, Wal Mart Stores Inc Great Value, Ice Cream Sandwich, Key Lime Divine (Similarity score: 14.59)
- Eclairs Cafe Par 2 (Similarity score: 15.00)
- Culinaria, Schnuck Markets Inc Culinaria, Ice Cream, Sea Salt Caramel (Similarity score: 16.42)
- Wegmans Premium Ice Cream (Similarity score: 16.42)
- Monoprix Cheesecake Abricot Note De Lavande (Similarity score: 17.20)
- Häagen Dazs Caramel Biscuit And Cream Speculoos (Similarity score: 17.30)
- Ice Cream Cognac With Gingerbread, Cognac With Gingerbread (Similarity score: 18.30)
- Tesco Chocolate And Salted Caramel Pots (Similarity score: 19.02)
- Cheesecake Myrtilles (Similarity score: 19.08)
- Giant Eagle Ice Cream, Mocha Mud Pie (Similarity score: 19.86)
- Tarte Poires Amandine (Similarity score: 20.19)