Tarte poires amandine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 7.7g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 59.23076923076923% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.2% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 20.3g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dipped Bars Made With Low Fat Caramel Ice Cream, With Caramel Swirls For Extra Caramel Credit, Then Dipped In Rich Chocolatey Goodness, Double Caramel (Similarity score: 6.76)
- Tesco Chocolate And Salted Caramel Pots (Similarity score: 11.08)
- Prairie Farms Premium Moose Tracks Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cups And A Fudge Ribbon, Moose Tracks (Similarity score: 11.26)
- Paris Brest (Similarity score: 11.76)
- Ice Cream Cognac With Gingerbread, Cognac With Gingerbread (Similarity score: 13.91)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 14.16)
- Eclairs Au Cafe Fourrage Creme Cafe (Similarity score: 14.38)
- Häagen Dazs Caramel Biscuit & Cream Spéculoos (Similarity score: 15.03)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.21)
- Häagen Dazs Speculoos Caramel Biscuits & Cream (Similarity score: 15.34)
- Under The Boardwalk Caramel Premium Ice Cream With Sea Salt Caramel Swirls And Sea Salt Caramel Truffles (Similarity score: 15.54)
- Auchan 4 Éclairs Au Café (Similarity score: 15.66)
- Cheesecake Myrtilles (Similarity score: 16.16)
- Giant Eagle Ice Cream, Mocha Mud Pie (Similarity score: 17.31)
- Twix Inspiration Spéculoos (Similarity score: 18.25)