Cheesecake myrtilles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.36g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.36g |
| Saturated Fat | 10.61g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 62.55896226415094% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.6% |
| Saturated Fat Value | 10.6g |
| Score | 17 |
| Sodium | 124mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 124mg |
| Sugars | 15.81g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.81g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Cognac With Gingerbread, Cognac With Gingerbread (Similarity score: 10.15)
- Tesco Chocolate And Salted Caramel Pots (Similarity score: 11.24)
- Tillamook Tillamook, Frozen Custard, Oregon Marionberry Cheesecake (Similarity score: 14.25)
- Tarte Poires Amandine (Similarity score: 16.16)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 16.56)
- Prairie Farms Premium Moose Tracks Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cups And A Fudge Ribbon, Moose Tracks (Similarity score: 18.06)
- Under The Boardwalk Caramel Premium Ice Cream With Sea Salt Caramel Swirls And Sea Salt Caramel Truffles (Similarity score: 18.33)
- Dipped Bars Made With Low Fat Caramel Ice Cream, With Caramel Swirls For Extra Caramel Credit, Then Dipped In Rich Chocolatey Goodness, Double Caramel (Similarity score: 18.57)
- Rich Products Corp Creamy Chocolate Strawberry And Banana Ice Cream, Swirled With Strawberry And Chocolate Flavored Ripples, On A Fudge Topped Chocolate Cookie Crust, Topped With Whipped Topping, Chocolate Flavored Drizzle, Cherries & Almonds Sundae Premium Cake, Banana Spl (Similarity score: 18.77)
- Giant Eagle Ice Cream, Mocha Mud Pie (Similarity score: 18.78)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 18.96)
- Eismann Cono Caramello Noce Pecan (Similarity score: 19.08)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Topped Bretzel Palooza 470ml (Similarity score: 19.63)
- Malt Shake Chocolate Ice Cream With Mini Malted Milk Balls, Malt Shake (Similarity score: 19.99)
- Eclairs Cafe Par 2 (Similarity score: 20.93)