El Almendro Turron Al Punto De Sal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 920kj (220 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 920kj (220 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 14.285714285714285% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | 3 |
| Sodium | 46mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 46mg |
| Sugars | 15g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Santa Clara Mango Yogurt (Similarity score: 17.81)
- Gluten Free Almond Cherry Granola (Similarity score: 20.15)
- Raley's Gelato, Sicilian Almond (Similarity score: 22.31)
- Weider Nature's Energy Bar Strawberry (Similarity score: 22.79)
- Roundy's Select Gelato (Similarity score: 23.94)
- Valpi Bio Petits Pains Précuits (Similarity score: 26.48)
- Mango Italian Inspired Gelato (Similarity score: 27.56)
- I Kouzina Mou, Lidl, Chef Select Gallette Mais Cioccolato Fondente (Similarity score: 28.57)
- Reina Yogur Estilo Griego 0% Capuccino (Similarity score: 28.93)
- Les Moulins Mahjoub Artichoke Spread In Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 29.10)
- Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 29.90)
- Fat Free Whipped Topping (Similarity score: 30.11)
- Fat Free Whipped Topping (Similarity score: 30.11)
- Fat Free Whipped Topping (Similarity score: 30.11)
- Harris Teeter Fat Free Whipped Topping (Similarity score: 30.11)