Gluten free almond cherry granola
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 1.67g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 14.3101970865467% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | -1 |
| Sodium | 42mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 42mg |
| Sugars | 11.67g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Trek Trek Protéine Nut Bars (Similarity score: 18.62)
- Avocado Based Frozen Bars (Similarity score: 19.35)
- El Almendro Turron Al Punto De Sal (Similarity score: 20.15)
- Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 20.35)
- Mango Italian Inspired Gelato (Similarity score: 20.58)
- Auchan Riz Parfumé Thaï (Similarity score: 21.42)
- Vitana Rýžovo Kukuřičná Kaše (Similarity score: 22.05)
- La Vie Claire Riz Cuisine 100% Végétal (Similarity score: 22.15)
- La Vie Claire Soja Cuisine (Similarity score: 22.29)
- White Corn Tortillas (Similarity score: 23.52)
- Great Value White Corn Tortillas (Similarity score: 23.52)
- Bio Naturae Pesto Au Basilic Zero (Similarity score: 23.55)
- So Delicious Dairy Free Soy Milk Dessert (Similarity score: 23.83)
- Sainsbury's, By Sainsbury's French Fries (Similarity score: 24.89)
- By Sainsbury's French Fries (Similarity score: 24.89)
Ingredients List
- Certified Gluten Free Rolled Oats
- Water
- Maple Syrup
- Pure Vanilla Extract
- Sea Salt
- Cinnamon
- E306
- Almond
- Honey
- Brown Sugar
- Cherry
- Sunflower Oil
- Flax Seed
- Coconut
- Sunflower Seed
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)