el bardal Queso fresco semidesnatado
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.9g |
| Saturated Fat | 15g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 72.81553398058252% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.8% |
| Saturated Fat Value | 15g |
| Score | 10 |
| Sodium | 250mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 250mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mozzarella Di Latte Di Bufala 3x100g (Similarity score: 7.12)
- Tartare,savencia Tartare Pure Mouss (Similarity score: 14.53)
- Hochland Almette (Similarity score: 15.47)
- Arborea Mozzarella Fiore Del Latte (Similarity score: 15.64)
- Leader Price Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 17.75)
- Marché Franprix,franprix Mozzarella Di Bufala Campana Tressée À La Main (Similarity score: 17.75)
- Coop Qualité & Prix Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 19.80)
- Grandeur Nature,le Gall Formage À La Crème Bio (Similarity score: 20.94)
- Bioladen* Mozzarella (Similarity score: 21.20)
- Carrefour Mozzarella Di Bufala Campana Aop Bob (Similarity score: 23.38)
- Carrefour Mozzarella Di Bufala Campana Aop Bob Dop (Similarity score: 23.38)
- Mozzarella (Similarity score: 24.24)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 26.44)
- Mozzarella Bufala Latte Crudo (Similarity score: 26.44)
- Alnatura Mozzarella Rolle (Similarity score: 26.52)