el canadell Formatge fresc
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 912kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 912kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.4g |
| Saturated Fat | 11.9g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 71.25748502994013% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.3% |
| Saturated Fat Value | 11.9g |
| Score | 7 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 3.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Queso Fresxo (Similarity score: 11.31)
- Jana Twaróg Śmietankowy Średzki Extra (Similarity score: 15.78)
- Coles Light Sour Cream (Similarity score: 20.46)
- Longo Luna Di Primosale (Similarity score: 20.62)
- Panna Da Cucina (Similarity score: 22.60)
- Parmalat Senza Lattasio (Similarity score: 22.60)
- Parmalat Panna Chef (Similarity score: 22.60)
- Panna Da Cucina (Similarity score: 22.60)
- Chef Chef Panna Cucina Uht Ml 125x3 (Similarity score: 22.60)
- Latteria Sociale Valtellina Panna Da Cucina (Similarity score: 22.60)
- Parmalat Chef Panna (Similarity score: 23.12)
- Elle & Vire,savencia Crème Semi Épaisse Gourmande (Similarity score: 23.99)
- Cuor Di Malga Panna Da Cucina (Similarity score: 24.26)
- Panna Per Cucina (Similarity score: 24.63)
- Panna Da Cucina (Similarity score: 24.77)