Nestlé Princesa tarta de la abuela
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1121kj (268 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1121kj (268 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 10.8g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 67.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.5% |
| Saturated Fat Value | 10.8g |
| Score | 18 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cadbury Marvellous Ice Creams: Jelly Popping Candy (Similarity score: 8.21)
- Mini Chocolate Mousse With Real Belgian Chocolate (Similarity score: 9.86)
- Magnum Mini Cookies And Cream (Similarity score: 10.12)
- Coop,qualité & Prix Glace Caramel Avec Morceaux De Caramel (Similarity score: 11.45)
- Häagen Dazs Ice Cream, Lemon & Raspberry (Similarity score: 11.63)
- La Sirena Helado De Menta Con Chocolate (Similarity score: 11.70)
- Movenpick,nestlé Tiramisù (Similarity score: 12.04)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Mini Chocolat Blanc & Cookies 6x55ml (Similarity score: 12.24)
- K Favourites Chocolate Brownie Premium Ice Cream (Similarity score: 12.76)
- Southern Style Ice Cream (Similarity score: 13.64)
- Hiper Dino Helado Tarta De Queso (Similarity score: 13.73)
- El Corte Inglés Helado De Tarta De Queso Con Sirope De Fresa Y Galletas (Similarity score: 13.73)
- Coop Profiteroles (Similarity score: 14.37)
- Il Viaggiator Goloso Panna Cotta Al Caramello (Similarity score: 14.90)
- Panna Cotta (Similarity score: 14.90)