Epaule d’agneau
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 26g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 26g |
| Saturated Fat | 4.4g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 36.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.7% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 3 |
| Sodium | 184mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 184mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toutpargel Canette Farcie Aux Champignons Des Bois (Similarity score: 20.05)
- Poularde Farcie Aux Morilles Et Au Jaune (Similarity score: 22.83)
- Casa Ramon Sardines À L’huile D’olive (Similarity score: 26.28)
- Sardines Au Citron Confit (Similarity score: 26.70)
- Carpaccio De Boeuf (Similarity score: 28.49)
- Carpacio De Boeuf (Similarity score: 28.49)
- Tres Latin Foods Gluten Free Stuffed Corn Tortillas With Spinach And Mozzarella Cheese Pupusas (Similarity score: 29.01)
- Fine Tranche De Filet De Canard Au Poivre (Similarity score: 29.26)
- Dia Burger Meat Vacuno (Similarity score: 29.78)
- Fontaine Sardinen Mit Haut Und Gräten (Similarity score: 30.60)
- Sardines With Green Chilies (Similarity score: 31.25)
- Pave Saumon Assaisonné (Similarity score: 32.58)
- Fish Tales Pilchaed Sardines In Olijfolie (Similarity score: 32.68)
- Delhaize Sardines Portugaises À L'huile D'olive (Similarity score: 33.00)
- Sardines À L'huile D'olive (Similarity score: 33.02)