Sardines au citron confit
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 26g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 26g |
| Saturated Fat | 3.5g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 26.923076923076923% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.9% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fontaine Sardinen Mit Haut Und Gräten (Similarity score: 8.08)
- Eroski Sardinas En Tomate (Similarity score: 11.36)
- Fish Tales Pilchaed Sardines In Olijfolie (Similarity score: 14.04)
- Delhaize Sardines Portugaises À L'huile D'olive (Similarity score: 14.26)
- Sardines À L'huile D'olive (Similarity score: 14.31)
- Sardines Huile D'olive (Similarity score: 14.32)
- Sardine (Similarity score: 15.19)
- Haddon House Lightly Smoked Hot Spiced Sardines (Similarity score: 18.12)
- Casa Ramon Sardines À L’huile D’olive (Similarity score: 18.41)
- Sardines A L'huile Avec Curry (Similarity score: 19.52)
- Armada Sardines (Similarity score: 19.74)
- Pave Saumon Assaisonné (Similarity score: 20.78)
- La Perle Des Dieux Sardines À L'huile De Colza (Similarity score: 22.10)
- Seara Chicken Nuggets Halal (Similarity score: 24.17)
- Palacio De Oriente Filete De Caballa Del Sur (Similarity score: 24.57)