Pave Saumon assaisonné
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929.0kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.0g |
| Saturated Fat | 2.6g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 16.25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.3% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 1 |
| Sodium | 192.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 192.0mg |
| Sugars | 0.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eroski Sardinas En Tomate (Similarity score: 13.13)
- Casino Filets De Merlan Pané (Similarity score: 14.36)
- Cité Marine Aiguillettes De Cabillaud Msc Panées (Similarity score: 15.94)
- Casa Ramon Sardines À L’huile D’olive (Similarity score: 16.65)
- By Sainsbury's Breaded Chicken Mini Fillets (Similarity score: 17.87)
- Fontaine Sardinen Mit Haut Und Gräten (Similarity score: 18.08)
- Kidfresh Fun Tastic Fish Sticks (Similarity score: 19.42)
- La Coca,rodriguez,pascual Y Cia S L Calamares En Su Tinta Chipirones (Similarity score: 19.88)
- Cap Océan Pané Au Cabillaud Msc (Similarity score: 20.19)
- Sardines À L'huile D'olive (Similarity score: 20.42)
- Sardines Huile D'olive (Similarity score: 20.43)
- Delhaize Sardines Portugaises À L'huile D'olive (Similarity score: 20.61)
- Sardines Au Citron Confit (Similarity score: 20.78)
- Fish Tales Pilchaed Sardines In Olijfolie (Similarity score: 20.85)
- La Perle Des Dieux Sardines À L'huile De Colza (Similarity score: 21.09)