Erhard 2 eclairs vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.5g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 53.07692307692308% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.1% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 156mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Julie's Organic Sea Salt Caramel Mini Squares Ice Cream Sandwich (Similarity score: 8.59)
- Handmade Ice Cream Sandwich (Similarity score: 9.99)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 13.60)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 13.60)
- Nestlé Macaron Caramel (Similarity score: 14.27)
- Great Value Ice Cream Sandwiches, Cotton Candy (Similarity score: 14.59)
- U Profiteroles (Similarity score: 14.74)
- Market Pantry Peanut Butter Fudge Ice Cream, Peanut Butter Fudge (Similarity score: 14.96)
- Adelie Profiteroles Sauce Au Chocolat X12 (Similarity score: 15.07)
- Thiriet 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 16.42)
- Pralines & Cream Ice Cream, Pralines & Cream (Similarity score: 16.49)
- Archer Farms, Target Stores Caramel Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 16.83)
- Blossom Fine Foods Llc Streusel Cheesecake (Similarity score: 17.10)
- Dean's Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 17.26)
- Hafner 2 Religieuses Chocolat (Similarity score: 18.68)