Nestlé Macaron caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 0.2 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.1g |
| Saturated Fat | 7.3g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 52.51798561151079% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.5% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 152mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 152mg |
| Sugars | 27.2g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Julie's Organic Sea Salt Caramel Mini Squares Ice Cream Sandwich (Similarity score: 11.65)
- Archer Farms, Target Stores Caramel Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 12.15)
- Handmade Ice Cream Sandwich (Similarity score: 13.74)
- Great Value Ice Cream Sandwiches, Cotton Candy (Similarity score: 13.92)
- Erhard 2 Eclairs Vanille (Similarity score: 14.27)
- Thiriet 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 14.38)
- Hafner 2 Religieuses Chocolat (Similarity score: 14.68)
- Cake In A Cup (Similarity score: 16.65)
- Adelie Profiteroles Sauce Au Chocolat X12 (Similarity score: 16.73)
- Black Forest, Meijer Inc Black Forest Bar Cake (Similarity score: 17.97)
- Marie Callenders Marie Callenders Lemon Meringue Pie, 39 Oz (Similarity score: 19.02)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.13)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.13)
- Caramel Brownie Escape Ice Cream (Similarity score: 19.55)
- Ultimate Ice Cream (Similarity score: 19.74)
Ingredients List
- Water
- Lactose And Milk Proteins
- Cocoa Butter
- Skimmed Milk Powder
- Sweetened Condensed Milk
- Salted Butter
- Powdered Almonds
- Wheat Flour
- Emulsifier
- Gelling Agent
- Sugar
- Butter
- Caramelised Sugar Syrup
- Salt
- Condensed Skimmed Milk
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Natural Flavouring
- Whole Milk Powder
- Butterfat
- Natural Almond Flavouring
- Cream
- Natural Vanilla Flavouring
- Whole Powdered Egg
- Colour
- Malted Barley
- Raising Agent
- Cinnamon
- Glucose Syrup
- Sunflower Oil
- Colza Oil
- Coconut Oil
- Glucose Fructose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)