Market Pantry Peanut butter fudge ice cream, peanut butter fudge
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1105kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1105kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 5.75g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.75g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 46.1847389558233% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.2% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 162mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 162mg |
| Sugars | 20.69g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.69g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dean's Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 10.95)
- Peanut Butter Fudge Ice Cream, Peanut Butter Fudge (Similarity score: 11.52)
- Handmade Ice Cream Sandwich (Similarity score: 13.02)
- Erhard 2 Eclairs Vanille (Similarity score: 14.96)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Core Utter Peanut Butter Clutter Cacahuète (Similarity score: 16.07)
- U Profiteroles (Similarity score: 16.14)
- Yumbaba Shoppe Apple Pie (Similarity score: 18.55)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.26)
- Satispie Llc Peach Pie (Similarity score: 20.02)
- Pralines & Cream Ice Cream, Pralines & Cream (Similarity score: 20.06)
- Blossom Fine Foods Llc Streusel Cheesecake (Similarity score: 20.12)
- Yumbana Shoppe Blueberry Pie (Similarity score: 20.80)
- Julie's Organic Sea Salt Caramel Mini Squares Ice Cream Sandwich (Similarity score: 21.53)
- Signature Snickerdoodle Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 21.86)
- Sweet Pancakes (Similarity score: 22.85)
Ingredients List
- Milkfat
- Contains Less Than 2% Of Mono And Diglycerides
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Peanut Butter Swirl
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Corn Syrup
- Whey
- Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)