Erhard Crème glacée Caramel au beurre salé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.5999999046326g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 6.8000001907349g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 68.00000190734899% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 17 |
| Sodium | 155.999994277956mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156mg |
| Sugars | 32g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 8.14)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 8.14)
- French Style Strawberry Cheesecake (Similarity score: 11.07)
- Nestle,rolo Rolo Dessert (Similarity score: 12.23)
- Real Premium Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 16.65)
- Ice Cream (Similarity score: 17.64)
- Toupargel Petite Folie N°16 Glace Vanille Caramel Pécan (Similarity score: 18.21)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 20.24)
- Häagen Dazs,general Mills Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 20.25)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 20.26)
- Homemade, United Dairy Farmers Ice Cream (Similarity score: 20.67)
- Leclerc Flan (Similarity score: 21.68)
- Haagen Dazs, Italian Style Gelato, Sea Salt Caramel (Similarity score: 22.17)
- Clafoutis À La Griotte (Similarity score: 22.27)
- Tarte Aux Pomme (Similarity score: 22.53)
Ingredients List
- Emulsifier
- Stabiliser
- E412
- Salt From Guerande
- Salt From Guerande
- Pasteurized Cream
- Lactose And Milk Proteins
- Dextrose
- Aromatic Caramel
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)