Toupargel petite folie n°16 glace vanille caramel pécan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.7g |
| Saturated Fat | 8.3g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 70.33898305084746% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.3% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 18 |
| Sodium | 167.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 168mg |
| Sugars | 28.9g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- French Style Strawberry Cheesecake (Similarity score: 13.73)
- Nestle,rolo Rolo Dessert (Similarity score: 14.12)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 16.70)
- Tarte Aux Pomme (Similarity score: 17.45)
- Erhard Crème Glacée Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 18.21)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 18.32)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 20.49)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 20.49)
- Häagen Dazs,general Mills Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 21.07)
- Pies (Similarity score: 21.57)
- Denali, Premium Dark Chocolate Ice Cream Filled With Choco Coated Cashews And Luscious Denali Caramel, Bear Claw (Similarity score: 21.95)
- Ice Cream (Similarity score: 22.09)
- Real Premium Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 22.32)
- Food Marketing Consultants Inc San Bernardo, Italian Escapes, Premium Ice Cream, Italian Biscotti (Similarity score: 23.29)
- Ice Cream (Similarity score: 23.58)