Erhard Kouglof
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 870kj (208 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 870kj (208 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 4.9g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 58.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 4.9g |
| Score | 8 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Strawberry Ice Cream Blended With Strawberry Pieces, Strawberry (Similarity score: 7.85)
- Neapolitan Vanilla, Strawberry & Chocolate Premium Ice Cream, Neapolitan (Similarity score: 8.44)
- Saint Amour Gâteau Au Fromage Blanc À La Vanille (Similarity score: 8.73)
- Yuenqlinq's Ice Cream (Similarity score: 8.94)
- Cowboys Vanilla Bean Flavored Ice Cream (Similarity score: 8.94)
- Safeway Select, Safeway Inc Eggnog Ice Cream (Similarity score: 10.92)
- Premium Southern Roasted Pecan (Similarity score: 11.22)
- Gelato (Similarity score: 11.22)
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 11.79)
- Ice Cream (Similarity score: 12.04)
- Crème Glacée Pistache N 1 (Similarity score: 12.43)
- Chocolate Fudge (Similarity score: 12.51)
- Carte D'or Carte D'or Glace Crème Glacée Bio Vanille Douce De Sava 450ml (Similarity score: 12.60)
- Honey Roasted Pecan Gelato (Similarity score: 12.62)
- Crème Caramel Beurre Salé (Similarity score: 12.79)