Organic craft ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.54g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.54g |
| Saturated Fat | 7.96g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 64.24535916061339% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.2% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 53mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 53mg |
| Sugars | 24.78g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.78g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 5.60)
- Ty Skorn Creme Glacee Caramel (Similarity score: 5.93)
- Premium Rocky Road Rich Chocolate Ice Cream With A Marshmallow Ribbon And Chocolate Coated Almonds, Rocky Road (Similarity score: 6.41)
- Ice Cream Strawberry Cheesecake (Similarity score: 6.45)
- M&m's,mars,mars Chocolat Glaces Peanut M&m's (Similarity score: 8.49)
- Espresso Yourself Coffee And Cream Ice Creams With Coffee Ribbon And Brownie Pieces (Similarity score: 9.88)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.99)
- Toupargel Buche Patissiere Pommes Facon Tatin Et Caramel Beurre Sale (Similarity score: 10.08)
- Mango Ice Cream (Similarity score: 10.18)
- Strawberry Chocolaty Chunk Strawberry Super Premium Ice Cream With Strawberries And Chocolate Flavored Chips, Strawberry Chocolaty Chunk (Similarity score: 10.19)
- Roundy's Select Gelato (Similarity score: 10.41)
- Erhard Mochis Glacés Les Exotiques : Mangue, Noix De Coco, Sakura, Thé Vert Matcha (Similarity score: 10.48)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 10.61)
- Coffee Mocha Chunk Rich & Creamy Coffee Ice Cream With Chocolate Coffee Flavored Candy, Coffee Mocha Chunk (Similarity score: 10.90)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 11.11)
Ingredients List
- Milk
- Vanilla
- Cream
- Sugar
- Mixed Berries
- Skimmed Milk
- Honey
- Egg Yolk
- Less Than 0 4% Of
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)