Eroski Espaguetis al huevo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1155kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1155kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.5g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 21.05263157894737% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.1% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -2 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 2.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Landreau Pates Fraiches (Similarity score: 9.13)
- Ecochard Tagliatelles De Savoie (Similarity score: 10.63)
- Bionature Tagliatelle Aux Oeufs Nature Bio 250 Grammes (Similarity score: 11.91)
- Burger Cristalina (Similarity score: 12.02)
- Lioravi Feuilles De Lasagnes (Similarity score: 15.77)
- Lioravie Spaghetti (Similarity score: 16.07)
- Tagliatelle Aux Oeufs Frais Bio (Similarity score: 16.98)
- Bertagni Pappardelle (Similarity score: 17.28)
- Quick Frite Moyenne (Similarity score: 19.10)
- Filet De Poulet (Similarity score: 20.37)
- Avesani Pasta Fresca All'uovo (Similarity score: 20.74)
- Crêpes Moelleuses (Similarity score: 23.46)
- Bernard Jarnoux 8 Crepes Moelleuses Vanille (Similarity score: 23.95)
- L'atelier Des Pâtes Tagliatelle Aux Oeufs Frais (Similarity score: 25.04)
- I Love Eco,ica Ekologisk Färsk Fettuccine (Similarity score: 25.90)