Eroski Salsa yogur especial ensaladas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 828kj (198 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 828kj (198 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 2.2g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 12.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 0 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 7.5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pavé De Saumon (Similarity score: 16.04)
- Pavés De Saumon, Pavés De Saumon, Pavés De Saumon Lachs Filets (Similarity score: 16.04)
- Frais Embal Filet De Saumon (Similarity score: 16.04)
- Sans Marque,frais Embal Filet De Saumon Asc (Similarity score: 16.05)
- Lardons De Saumon (Similarity score: 16.49)
- Fischerstolz Norwegische Lachsfilet Portionen Mit Haut (Similarity score: 16.74)
- Asda Egg Noodles (Similarity score: 16.90)
- Filets De Saumon Atlantique (Similarity score: 16.92)
- Pavé De Saumon (Similarity score: 16.92)
- Lidl Pavé De Saumon (Similarity score: 16.92)
- Pavé De Saumon Bio (Similarity score: 16.92)
- Pavé De Saumon (Similarity score: 16.92)
- Loc Marée Pavés De Saumon (Similarity score: 16.92)
- Everyday Filets De Saumon Atlantique (Similarity score: 16.92)
- Paves De Saumon Bio Ecosse (Similarity score: 16.92)