Eroski Sandwich vainilla y chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.3g |
| Saturated Fat | 5.6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 60.86956521739131% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.9% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eroski Sandwich Nata (Similarity score: 5.67)
- Carrefour Sabor Nata (Similarity score: 7.49)
- More Nutrition Chunky Flavour Bananarama (Similarity score: 7.56)
- Tarte Amande Poire (Similarity score: 9.17)
- Gutbio Pastel De Queso Vainilla Bourbon (Similarity score: 11.75)
- Consum Sandwich Chocolate Vainilla (Similarity score: 11.87)
- Consum Sandwich Sabor Nata (Similarity score: 11.88)
- Il Gelato Cono (Similarity score: 12.21)
- Ice Cream (Similarity score: 13.64)
- Magnum Magnum Barre Glacée Brownie Chocolat X4 200ml (Similarity score: 14.53)
- Nestlé Extrême Chocolat Pistache (Similarity score: 14.85)
- Pomone Tarte Au Citron (Similarity score: 14.99)
- Coop Naturaplan,naturaplan,coop Chocolate (Similarity score: 15.13)
- Pierre's Pierre's, Ultimate Ice Cream, Cookie Butter Fudge Chunk (Similarity score: 15.16)
- Mars Signature Craquant Amande Chocolat Noir (Similarity score: 15.16)