eroski Tarta helada sabor vainilla y caramelo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 71.87500000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.9% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Price Chopper Ice Cream (Similarity score: 7.70)
- Mucci Vanille Eiscreme (Similarity score: 8.00)
- G7 Gelato Tiramisù (Similarity score: 9.61)
- Hacendado Helado Leche Merengada (Similarity score: 9.94)
- Hacendado Polvito (Similarity score: 10.40)
- Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 10.48)
- Orange Creme Premium Ice Cream Cake, Orange Creme (Similarity score: 10.56)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 10.73)
- Old Fashioned Egg Nog Holiday Nutmeg Spice Sprinkled Throughout Creamy Ice Cream, Egg Nog (Similarity score: 11.60)
- Price Chopper Supermarkets Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 12.03)
- Ice Cream (Similarity score: 12.07)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.22)
- Boysenberry Cheesecake Ice Cream, Boysenberry Cheesecake (Similarity score: 12.42)
- Big Y Coconut Ice Cream, Coconut (Similarity score: 12.54)
- Black Raspberry Ice Cream, Black Raspberry (Similarity score: 12.54)