Alteza Helado de turrón
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 6.8g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 61.81818181818181% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.8% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Bloque De Turrón Con Trocitos De Almendra Caramelizada (Similarity score: 2.97)
- Perry's Ice Cream Queen Of Hearts Ice Cream (Similarity score: 7.92)
- Eskigel Tartufo Nero (Similarity score: 9.31)
- Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 10.25)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 10.33)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 10.59)
- Chocolate Chip Cookie Dough Vanilla Ice Cream With Cookie Dough Pieces And Chocolate Chips, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 11.05)
- Leaderprice Crème Glacée Chocolat Avec Copeaux Chocolat Noir (Similarity score: 11.17)
- Bridgeman's Ice Cream (Similarity score: 11.38)
- Coffee Mocha Chunk Rich & Creamy Coffee Ice Cream With Chocolate Coffee Flavored Candy, Coffee Mocha Chunk (Similarity score: 11.53)
- Real Premium Double Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 11.66)
- Real Premium Heavenly Hash Chocolate Ice Cream With Velvety Marshmallow Swirls, Crunchy Almonds And Rich Fudge Chunks, Heavenly Hash (Similarity score: 11.91)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.92)
- Spar Helado De Turrón (Similarity score: 12.18)
- The Fresh Market, The Fresh Market Inc The Fresh Market, Banana Chocolate Cream Pie (Similarity score: 12.32)