Eskiss,Marque Repère Vrac gourmand vanille speculoos
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 898kj (215 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 898kj (215 calories/kcal) |
| Fiber | 0.3 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 5.2g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Morane Glaces Chocolat (Similarity score: 5.10)
- Dia Helado De Dulce De Leche (Similarity score: 7.29)
- Chocolate Covered Strawberry Sweet Strawberries And Rich Fudge Flakes Dipped In Strawberry Real Premium Ice Cream (Similarity score: 8.59)
- M Classic Glaçe Stracciatela (Similarity score: 10.25)
- West Country Columbian Coffee Icecream (Similarity score: 10.42)
- Jampi Buche Glacee Truffee Chocolat 700ml Noel (Similarity score: 11.25)
- Thiriet Omelette Norvegienne (Similarity score: 11.59)
- Ben & Jerry's,unilever Cherry Garcia Ice Cream (Similarity score: 12.15)
- Ty Skorn Ty Skorn (Similarity score: 12.44)
- G7 Bacio Con Nocciole Intere Tostate (Similarity score: 12.68)
- G7 Bacio (Similarity score: 12.68)
- Just Ripe Banana Premium Frozen Fruit Bars Dipped In Rich Chocolate Coating, Just Ripe Banana (Similarity score: 12.90)
- Sambazon Inc Sambazon, Creamy Sorbet, Acai Chocolate + Chocolate Chip (Similarity score: 13.76)
- Eureka Lemon & Marionberries (Similarity score: 13.93)
- Oregon Ice Cream Alden's Organic Strawberry Ice Cream (Similarity score: 14.35)
Ingredients List
- Carob Seed Flour
- E407
- Emulsifier
- Natural Flavouring
- Cinnamon
- Vanilla Ice Cream
- Cream
- Water
- Sugar
- Lactose And Milk Proteins
- Cream
- Glucose Syrup
- Stabiliser
- Carob Seed Flour
- E407
- Emulsifier
- Natural Vanilla Flavouring
- Caramel Sauce
- Sweetened Condensed Milk
- Water
- Sugar
- Water
- Tapioca Starch
- Caramelised Sugar
- Natural Flavouring
- Thickener
- Colour
- Wheat Flour
- Sugar
- Margarine
- Cinnamon
- Colour
- Sugar
- Salt
- Raising Agent
- Natural Flavouring
- Lactose And Milk Proteins
- Glucose Syrup
- Speculoos
- Caramelised Sugar Syrup
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)