Espresso coffee coconut non-dairy frozen dessert bars
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.47g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.47g |
| Saturated Fat | 19.12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 86.67271078875794% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 86.7% |
| Saturated Fat Value | 19.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 59mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 59mg |
| Sugars | 20.59g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Klondike, Unilever Vanilla Light Ice Cream Bars (Similarity score: 15.74)
- Thiriet Royal Café (Similarity score: 16.20)
- Carrefour Discount, Carrefour 8 Cônes Saveur Chocolat Pistache (Similarity score: 17.40)
- Wegmans Ice Cream Bars (Similarity score: 17.48)
- Carrefour Cônes Vanille Praliné (Similarity score: 18.29)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 18.81)
- Auchan Auchan Bâtonnet Vanille X12 720ml (Similarity score: 20.21)
- Vanilla Ice Cream Bars With Premium Chocolate Coating, Vanilla (Similarity score: 21.09)
- U Cônes Façon Rocher (noisette Et Chocolat) (Similarity score: 21.32)
- Leader Price Cônes Saveur Crème Brûlée (Similarity score: 21.89)
- Eco + Cone Chocolat Pistache (Similarity score: 22.40)
- Eliges Cono Vainilla Y Chocolate (Similarity score: 22.42)
- El Corte Inglés Conos De Helado Sabor A Nata Y Fresa (Similarity score: 22.87)
- More Nutrition, More Nutrution Chunky Flavour Puddingcreme (Similarity score: 24.40)
- Leader Price Bâtonnets Vanille Chocolat (Similarity score: 24.53)
Ingredients List
- Non Dairy Frozen Dessert
- Coating
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)