Esselunga,Esselunga Top Sfoglia classica
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1234kj (295 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1234kj (295 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 11.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.2g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 36.36363636363637% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.4% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | -3 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Garofalo Tagliolini (Similarity score: 11.30)
- Garofalo Tagliatelles 250g (Similarity score: 11.30)
- Tagliatelle Aux Lentilles Corail (Similarity score: 15.21)
- Palais Des Mets Tagliatelle Aux Lentille Corail Bio (Similarity score: 15.70)
- Hacendado Tagliatelle (Similarity score: 16.03)
- Whole Foods Market, Jsp Enterprises Ltd Whole Foods Market, Pappardelle's, Whole Egg Fettuccine (Similarity score: 18.81)
- Jsp Enterprises Ltd Pappardelle's, Whole Egg Linguine (Similarity score: 18.81)
- Lustucru Linguine 250g Lustucru Selection (Similarity score: 19.62)
- Shoprite Shoprite, Kitchen, Fettuccine (Similarity score: 20.82)
- Shoprite Shoprite, Kitchen, Linguine (Similarity score: 20.82)
- Tuorlo D'uovo Pastorizzato (Similarity score: 23.40)
- Green & Yellow Pasta, Tagliatelle (Similarity score: 23.46)
- Esselunga Pappardelle Sfoglia Rustica (Similarity score: 23.65)
- Antica Pasteria 300g Linguine Antica (Similarity score: 23.89)
- 300g Papardelle Antica (Similarity score: 24.17)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
- Fresh Egg
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)