Jsp Enterprises Ltd. Pappardelle's, Whole Egg Linguine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 12.94g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.94g |
| Saturated Fat | 0.59g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25.106382978723403% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.1% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -4 |
| Sodium | 41mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 41mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Whole Foods Market, Jsp Enterprises Ltd Whole Foods Market, Pappardelle's, Whole Egg Fettuccine (Similarity score: 0.00)
- Shoprite Shoprite, Kitchen, Fettuccine (Similarity score: 6.69)
- Shoprite Shoprite, Kitchen, Linguine (Similarity score: 6.69)
- Antica Pasteria 300g Linguine Antica (Similarity score: 10.55)
- Green & Yellow Pasta, Tagliatelle (Similarity score: 11.02)
- Garofalo Tagliatelles 250g (Similarity score: 11.27)
- Garofalo Tagliolini (Similarity score: 11.27)
- 300g Papardelle Antica (Similarity score: 11.38)
- Tagliatelle Aux Lentilles Corail (Similarity score: 15.81)
- Palais Des Mets Tagliatelle Aux Lentille Corail Bio (Similarity score: 16.03)
- Sis Lentille Blonde (Similarity score: 17.59)
- Pâtes D'alsace Papillon (Similarity score: 18.70)
- Esselunga,esselunga Top Sfoglia Classica (Similarity score: 18.81)
- Valtonline,gastroval (Similarity score: 19.21)
- Leader Price Tagliolini (Similarity score: 19.61)
Ingredients List
- Durum Semolina Flour
- Egg
- Water
- Wheat Gluten
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)