auchan Nuggets de poulet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Korn Mühle Dinkel Mehl Typ 630 (Similarity score: 13.36)
- Dreimaster Makrelenfilets In Sonnenblumenöl (Similarity score: 15.39)
- Rafita Rafita Tortillas De Amaranto (Similarity score: 16.00)
- Go Vegan, Probios Wrap Vegan (Similarity score: 16.56)
- Carrefour Baguettes Campagnardes (Similarity score: 16.96)
- Martini Ciro Amodio Bocconcini Di Pollo (Similarity score: 17.79)
- Salam Poulet Bœuf (Similarity score: 19.10)
- Esselunga Orecchiette Integrali (Similarity score: 19.42)
- Esselunga Trofie Integrali (Similarity score: 19.42)
- Landreau Ravioli Frais Au Jambon Et Parmesan (Similarity score: 20.92)
- Landreau Ravioli Frais Au Jambon Et Parmesan (Similarity score: 20.92)
- Sardines Au Basilic Et Au Thym (Similarity score: 21.66)
- Thiriet Carpaccio De Saumon (Similarity score: 21.99)
- Hacendado Hamburguesas Salmón Y Merluza (Similarity score: 22.54)
- Brownberry Arnold Healthy Multi Grain (Similarity score: 22.98)