Pascoli italiani Stracchino
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1143kj (274 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1143kj (274 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 17g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.83333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.8% |
| Saturated Fat Value | 17g |
| Score | 11 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 1.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Étoile De Provence Roves Des Garrigues (Similarity score: 6.49)
- Galbani Mozzarella (Similarity score: 9.37)
- Ambrosi Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 13.74)
- Ambrosi Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 13.74)
- Vallelata Vallelata Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 14.15)
- Fattorie Garofalo Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 14.15)
- Fattorie Garofalo Bufala Campana (Similarity score: 14.15)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 14.15)
- Virgilio Stracchino (Similarity score: 14.16)
- Ambrosi Mozarella Tartufella Di Latte Di Bufala Al Tartufo Nero (1,2%) (Similarity score: 14.19)
- Ambrosi Burrata Truffe (Similarity score: 14.19)
- Robiola (Similarity score: 16.89)
- Betin Inc Montchevre, Fresh Goat Cheese, Tomato Basil (Similarity score: 16.89)
- Pascoli Italiani Robiola (Similarity score: 16.92)
- Pascoli Italiani Crescenza (Similarity score: 16.97)
Ingredients List
- Milk
- Salt
- Lactic Ferments
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)