EURL STLD Le fermier
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1245.64kj (298 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1245.6kj (298 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 22g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 22g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rustic White Pizza Crusts (Similarity score: 20.42)
- Target Brands Inc Ultra Thin & Crispy Pizza Crusts (Similarity score: 21.69)
- Target Stores Ultra Thin & Crispy Pizza Crusts (Similarity score: 21.69)
- Thin Pizza Crust (Similarity score: 21.69)
- Our Family Individual Pizza Crust (Similarity score: 23.88)
- Original Pizza Crust (Similarity score: 23.88)
- Thin Pizza Crust (Similarity score: 23.88)
- Original Pizza Crust (Similarity score: 23.88)
- Original Pizza Crusts (Similarity score: 23.88)
- Mini Pizza Crusts (Similarity score: 23.88)
- Alipende Café Soluble Descafeinado (Similarity score: 28.37)
- Lebanese Bread (Similarity score: 28.96)
- Pan Bao (Similarity score: 29.41)
- Soyka UzenĂ˝ Tempeh (Similarity score: 30.63)
- Vega Plant Based (Similarity score: 33.64)
Ingredients List
- Pasteurised Milk
- Lactic Ferments
- Salt
- Penicillium
- Rennet
- E509
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)