European Breads Bakery European breads bakery, pharaohs kamut bread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 7.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -5 |
| Sodium | 225mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 225mg |
| Sugars | 5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Signature Kitchens,safeway Inc Cinnamon Raisin English Muffins, Cinnamon Raisin (Similarity score: 12.29)
- Breadko National Baking Ltd Pita Alwatan 100% Whole Wheat (Similarity score: 15.94)
- European Breads Bakery European Breads Bakery, Barley Quinoa Bread (Similarity score: 20.42)
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc Food For Life, Ezekiel 4:9, Sprouted Whole Grain Burger Buns (Similarity score: 21.06)
- Turlock Pita Bread (Similarity score: 22.36)
- Gut & Günstig, Gut & Günstig Pazifische Schollenfilets (Similarity score: 22.66)
- Biocoop Houmous Au Basilic Et Graines De Sésame (Similarity score: 23.46)
- Filet De Merlan Pané Cuit Réfrigéré (Similarity score: 24.21)
- Birds Eye Fish Fingers Crispy Batter (Similarity score: 24.23)
- Leader Price Filet De Cabillaud Pané (Similarity score: 24.29)
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc Food For Life, Ezekiel 4:9, Sesame Sprouted Grain Burger Buns (Similarity score: 27.01)
- Lidl Bio Ravioli (Similarity score: 27.07)
- Pan Autentica Para Capirotada (Similarity score: 28.10)
- Hanover, Hanover Foods Corporation Hanover, Whole Wheat Soft Pretzels Sourdough (Similarity score: 28.49)
- Jean Stalaven Ma Salade Repas Veggie (Similarity score: 28.54)
Ingredients List
- Khorasan Wheat Flour
- Bacterial Culture
- Salt
- Sunflower Oil
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)