European Breads Bakery European breads bakery, barley quinoa bread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 7.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -5 |
| Sodium | 238mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 238mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Turlock Pita Bread (Similarity score: 14.09)
- Terrine Végétale Aux Orties (Similarity score: 17.53)
- Terrine Végétale Aux Orties (Similarity score: 17.53)
- Gut & Günstig, Gut & Günstig Pazifische Schollenfilets (Similarity score: 18.31)
- Trader Joe's Pita Bread (Similarity score: 18.67)
- Pan Autentica Para Capirotada (Similarity score: 20.37)
- European Breads Bakery European Breads Bakery, Pharaohs Kamut Bread (Similarity score: 20.42)
- Mercadona Focaccia De Calabaza Descatalogado (Similarity score: 20.60)
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc Food For Life, Ezekiel 4:9, Sesame Sprouted Grain Burger Buns (Similarity score: 21.00)
- Cap Océan Filets De Colin D'alaska Msc Pané (Similarity score: 21.62)
- Jean Stalaven Ma Salade Repas Veggie (Similarity score: 22.46)
- Breadko National Baking Ltd Pita Alwatan 100% Whole Wheat (Similarity score: 22.63)
- Cauliflower With White Beans & Onions Veggie Rings, Cauliflower With White Beans & Onions (Similarity score: 22.82)
- L Assiette Bleue Cabillaud Filets Pane (Similarity score: 23.02)
- Signature Kitchens,safeway Inc Cinnamon Raisin English Muffins, Cinnamon Raisin (Similarity score: 23.51)
Ingredients List
- Sprouted Quinoa Grain
- Barley Flour
- Bacterial Culture
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)