Yamazaki Ajitsuke Roll
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1238kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1238kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 11.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.2g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 21.73913043478261% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.7% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | 0 |
| Sodium | 250mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 250mg |
| Sugars | 11.2g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sol Natural Bran Sticks (Similarity score: 16.01)
- Kroger Jumbo Hamburger Enriched Buns (Similarity score: 18.42)
- Birds Eye Ovenbake 6 Original Crumb Wild Caught Fish Fillets (Similarity score: 19.93)
- Coop Bagel Au Sésame Précuit (Similarity score: 20.90)
- Villagio Sésame (Similarity score: 21.78)
- Maison Bonini Tagliatelle Aux Œufs Frais (Similarity score: 22.11)
- Fettucini (Similarity score: 22.41)
- American Favorites Bagel (Similarity score: 22.68)
- First Price Pølsebrød (Similarity score: 23.12)
- Aunt Bessie's Golden Yorkshires (Similarity score: 24.23)
- Asda Asda Brioche Swirls Chocolate Chips (Similarity score: 24.98)
- Carrefour Bagels (Similarity score: 25.01)
- Sahne Meerrettich (Similarity score: 25.27)
- Gusto Italiano Tagliatelle (Similarity score: 26.68)
- Consilia Filetto Di Salmone All'olio D'oliva (Similarity score: 26.73)