Fiesta Tortilla Factory Corn tortilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 5.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 5.26g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.26g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 211mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 211mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Arrowhead Mills Arrowhead Mills, Organic Sprouted Wheat Berry & Quinoa Flakes (Similarity score: 17.54)
- Breadko National Baking Ltd Pita Alwatan (Similarity score: 18.24)
- Gerblé Le Grand Nature Gerblé Sans Gluten (Similarity score: 21.85)
- Food For Life Food For Life, Ezekiel 4:9, Flax Sprouted Grain Bread (Similarity score: 22.07)
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc Food For Life, Ezekiel 4:9, English Muffins, Flax (Similarity score: 22.41)
- Co Op Southern Fried Chick'n Pops (Similarity score: 23.41)
- Abby's Millstone Baking Company, Sourdough (Similarity score: 23.63)
- Mccain Minuten Frites (Similarity score: 24.58)
- Apetit Pizzapohja (Similarity score: 26.13)
- Sandwich Whitebread (Similarity score: 26.31)
- Mc Cain Instant Frites Pour Le Micro Ondes (Similarity score: 26.34)
- Lakovo Vermicelles (Similarity score: 26.96)
- Chicken Nuggets (Similarity score: 27.53)
- Mccain Instant Frites (Similarity score: 28.56)
- Original Smart Pockets (Similarity score: 28.92)
Ingredients List
- Store Ground Corn
- Water And A Trace Of Lime
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)