Original smart pockets
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 4.7 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 16.28g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.28g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -5 |
| Sodium | 209mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 209mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Smart Pockets (Similarity score: 2.86)
- Food For Life Food For Life, Ezekiel 4:9, Flax Sprouted Grain Bread (Similarity score: 15.96)
- Lidl Filet De Saumon Tariyaki (Similarity score: 21.50)
- White Bean & Kale Organic Ravioli, White Bean & Kale (Similarity score: 22.25)
- Waitrose Crispy King Prawns With A Sweet Chilli Sauce (Similarity score: 22.67)
- Manna Paté De Atum (Similarity score: 26.69)
- Auchan Carpaccio Pesto (Similarity score: 27.84)
- Kosher Provision Inc Vegetarian Spread (Similarity score: 28.42)
- Exki Capri (Similarity score: 28.61)
- Fiesta Tortilla Factory Corn Tortilla (Similarity score: 28.92)
- Manna Paté De Atún (Similarity score: 28.95)
- Lakovo Vermicelles (Similarity score: 28.98)
- Abby's Millstone Baking Company, Sourdough (Similarity score: 29.11)
- Pizz@ It Pizza Margherita (Similarity score: 29.20)
- Mc Cain Instant Frites Pour Le Micro Ondes (Similarity score: 30.24)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- Flour Treatment Agent
- Raising Agent
- Salt
- Sugar
- E282
- E202
- E297
- E412
- Rice Flour
- Wheat Starch
- Water
- Stevia
- Wheat Gluten
- Yeast
- Wheat Protein Isolate
- E460
- Contains 2% And Less Of The Following
- Milled Flaxseed
- Soya Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)