Figo! Figo!, Organic Gelato, Chocolate Duet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.81g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.81g |
| Saturated Fat | 2.86g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 37.53280839895013% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.5% |
| Saturated Fat Value | 2.9g |
| Score | 6 |
| Sodium | 73mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 73mg |
| Sugars | 23.81g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.81g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hacendado Helado De Soja Sabor Mango Frambuesa (Similarity score: 16.07)
- Eclair Au Chocolat (Similarity score: 17.21)
- Aquibio Crème Glacée Praliné (Similarity score: 18.76)
- Picard Les Glaces À L'italienne Noisette (Similarity score: 19.16)
- Spruce Confections Llc Two Spoons, Yam Gelato, Sweet Potato & Candied Pecan (Similarity score: 19.38)
- Aquibio Crème Glacée Noisette (Similarity score: 20.79)
- Snickerdoodle Hummus (Similarity score: 21.74)
- Acorn Foods Company Almetta, Almond Milk Mousse, French Vanilla (Similarity score: 21.83)
- La Lorraine Éclair (Similarity score: 22.07)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 22.07)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Pistachio Almond Premium Ice Cream, Pistachio Almond (Similarity score: 22.17)
- Casino,casino Délices La Fabuleuse Crème Glacée Lait D'amande Eclats De Macaron (Similarity score: 22.71)
- Lovin' Scoopful Lovin' Scoopful, Gourmet Light Ice Cream, Fudge (Similarity score: 23.11)
- Auchan Genoise Framboise (Similarity score: 23.74)
- Altiflore Crème Glacée Cornes De Gazelle (Similarity score: 23.76)
Ingredients List
- Milk
- E410
- Cream
- Cane Sugar
- Chocolate
- Cocoa
- Rice Syrup
- Vanilla Extract
- Sea Salt
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)