Altiflore Crème glacée Cornes de Gazelle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino,casino Délices La Fabuleuse Crème Glacée Lait D'amande Eclats De Macaron (Similarity score: 7.38)
- Billa Cremiger Eisgenuss Pistazie Vanille Nougat (Similarity score: 8.50)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Pistachio Almond Premium Ice Cream, Pistachio Almond (Similarity score: 10.03)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Chocolate Ice Cream (Similarity score: 11.76)
- Tasty Combination Of Chocolate & Vanilla Ice Creams (Similarity score: 12.25)
- That Green Nut Ice Cream (Similarity score: 12.27)
- Elegant, Rich & Creamy French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 12.37)
- Friendly's Premium Rich Creamy Ice Cream (Similarity score: 12.37)
- Palazzolo's Palazzolo's, Gelato, Brown Sugar Pecan (Similarity score: 12.47)
- Iga Inc Ice Cream (Similarity score: 12.58)
- Mr Green Tea Ice Cream Co Mr Green Tea, All Natural Ice Cream, Ginger (Similarity score: 14.09)
- Fudge Marble Chocolate Fudge Sauce Swirled In Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 14.11)
- La Laitière Crème Glacée Pistache Avec Morceaux De Chocolat (5%) (Similarity score: 14.52)
- Wine Ice Cream (Similarity score: 14.60)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Banana Split Banana Ice Cream, Fudge And Strawberry Swirls, Pineapple, Nuts (Similarity score: 14.77)