Auchan Genoise framboise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 874kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 874kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 6.3g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 48.46153846153846% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 48.5% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Laitière,nestlé Crème Glacée Vanille Amandes (Similarity score: 8.29)
- Banana Split Banana Flavored Ice Cream With Fudge, Pineapple, Cherries And Pecans (Similarity score: 11.90)
- French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 12.10)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cake & Frosting Flavored Ice Creams Confetti Candies Cake Pieces (Similarity score: 12.47)
- Lunds & Byerlys Artisan Gelato (Similarity score: 12.77)
- Carrefour Crema Catalana (Similarity score: 12.85)
- Ice Cream (Similarity score: 12.86)
- Ice Cream (Similarity score: 12.89)
- Glace Pistaches (Similarity score: 13.06)
- Vanilla Flavor With Other Natural Flavors And A Cinnamon Sugar Swirl Frozen Dairy Dessert, Cinnamon Swirl (Similarity score: 13.63)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 14.43)
- Éclairs Au Café (Similarity score: 14.83)
- Artificially Flavored Vanilla Ice Cream With A Fudge Ribbon, Chocolate Fudge Swirl (Similarity score: 15.57)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 15.60)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 15.83)