Figue bermuda
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 90 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 90 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 21.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.4% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 6 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 48.1g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 48.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Figues Lerida (Similarity score: 7.07)
- Ja! Ja! Soft Feigen, Getrocknet (Similarity score: 10.23)
- Figues Séchées (Similarity score: 13.34)
- Figues Sèches (Similarity score: 13.34)
- Figue Lerida (Similarity score: 13.34)
- Baptistin Féraud Confiture Extra Fraise (Similarity score: 19.59)
- Bio Village,marque Repère Figues Moelleuses (Similarity score: 21.52)
- Figues (Similarity score: 21.54)
- Direct Producteurs Fruits Secs Pommes Séchées (Similarity score: 21.56)
- Direct Producteurs Fruits Secs Figues Séchées Calabacitas (Similarity score: 21.69)
- Carrefour Figues Moelleuses (Similarity score: 22.78)
- Figue Lerida (Similarity score: 22.99)
- Suma Apple Rings (Similarity score: 23.52)
- Co Op Irresistible Caramelised Red Onion Chutney (Similarity score: 24.66)
- B&s Figues Pulled N°6 Ravier 500g Récolte (Similarity score: 24.98)