Filet de saumon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 1.7g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 12.142857142857142% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.1% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | -2 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Coeurs De Filets De Saumon Atlantique (Similarity score: 7.25)
- Carrefour 4 Pavés Saumon Atlantique (Similarity score: 8.90)
- Donuts De Poulet (Similarity score: 11.79)
- Salmón Ahumado (Similarity score: 12.46)
- Msc Filet De Saumon Sauvage Avec Peau (Similarity score: 13.71)
- Crousti Vol Crousti Vol (Similarity score: 14.09)
- The Sosi Factory Gevogette Volaille (Similarity score: 16.54)
- Cordon Bleu (Similarity score: 16.64)
- Picard Bouchées De Poulet Au Saté (Similarity score: 17.41)
- Vegetalia Cacao Crudo (Similarity score: 17.55)
- Delhaize Salade De Poulet (Similarity score: 21.49)
- Gut&günstig Norwegische Lachsfilets (Similarity score: 21.93)
- Saumon (Similarity score: 22.15)
- Sardines (Similarity score: 22.60)
- Fischer Filets D'anchois (Similarity score: 22.99)