Filets de Maquereaux
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 23.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 23.9g |
| Saturated Fat | 4.6g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 29.113924050632907% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 29.1% |
| Saturated Fat Value | 4.6g |
| Score | 1 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 1.0E-4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maquereaux À L'huile De Tournesol (Similarity score: 0.90)
- Filet De Maquereaux (Similarity score: 0.90)
- Filets De Maquereaux Au Naturel (Similarity score: 0.90)
- Filets De Maquereau Blancs (Similarity score: 5.73)
- Waitrose Mackerel Fillets In Spring Water (Similarity score: 13.04)
- Labonnemer Filets De Maquereaux Blancs (Similarity score: 14.61)
- Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 15.23)
- Saumon Bio Pavé Mi Fumé À Cuire (Similarity score: 18.06)
- Ground Beef (Similarity score: 20.86)
- Null Cuisses De Poulet (Similarity score: 21.69)
- Ground Chicken Pollo Molido (Similarity score: 23.64)
- Ground Turkey (Similarity score: 24.94)
- Filet De Canard (Similarity score: 25.56)
- L’etal Du Volailler Filet De Canard (Similarity score: 25.56)
- Filet De Canard (Similarity score: 25.56)