Saumon bio pavé mi fumé à cuire
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.7g |
| Saturated Fat | 3.9g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 20.855614973262032% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.9% |
| Saturated Fat Value | 3.9g |
| Score | 0 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 0.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Carpaccio De Saumon Et Sa Marinade (Similarity score: 11.22)
- Ground Turkey (Similarity score: 11.84)
- Ernte Krone Macinato Di Bovino Adulto (Similarity score: 14.73)
- Null Cuisses De Poulet (Similarity score: 16.73)
- Houmous De Lentilles Corail Et Saumon Bio (Similarity score: 16.85)
- Filets De Maquereaux Au Naturel (Similarity score: 17.76)
- Filet De Maquereaux (Similarity score: 17.76)
- Maquereaux À L'huile De Tournesol (Similarity score: 17.76)
- Filets De Maquereaux (Similarity score: 18.06)
- Waitrose Mackerel Fillets In Spring Water (Similarity score: 18.30)
- Filets De Maquereau Blancs (Similarity score: 18.64)
- Ground Chicken Pollo Molido (Similarity score: 18.77)
- Tesco Plant Chef Festive Nut Roast (Similarity score: 20.01)
- Primaflor Ensalada Fresca (Similarity score: 20.13)
- El Mercado De Aldi Ensalada Mare Nostrum (Similarity score: 20.13)