magioni Cauliflower pizza crust
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 7.3g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.3g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 2.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coquelicot Provence Ravioli Bolognaise Vegan (Similarity score: 7.94)
- Mix Buffet Penne Poulet Parmesan & Sauce Pesto Petit Brownie Au Chocolat (Similarity score: 8.69)
- Mix Penne Poulet Parmesan & Sauce Pesto Petit Brownie Au Chocolat (Similarity score: 8.69)
- 2 Salmon Spinach Lemon Fishcakes (Similarity score: 10.21)
- U Nuggets De Filet De Poulet (Similarity score: 12.16)
- U Nuggets De Filet De Poulet (Similarity score: 12.16)
- Tesco Bread Cod Fillets (Similarity score: 12.74)
- Filet De Colin (Similarity score: 13.26)
- Le Comptoir De Soizic Rillettes De Sardines (Similarity score: 13.82)
- Clear Value Breaded Tilapia Fillets (Similarity score: 14.97)
- Shoprite Kale, Garbanzo, Cranberry And Wild Rice Salad (Similarity score: 15.44)
- Publix Super Markets Inc Southern Style Potato Salad (Similarity score: 16.20)
- Four Seasons Waffles (Similarity score: 16.66)
- Applegate Chicken Nuggets (Similarity score: 17.23)
- Suzie's Quinoa Readytoeat Fully Cooked Olive Oil (Similarity score: 17.43)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Soya
- Milk
- Celery
- Mustard
- Sesame Seeds
- Cauliflower
- Yeast
- Colza Oil
- Rice Flour
- Salt
- Sunflower Oil
- Preservative
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)